W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, coraz więcej osób marzy o prowadzeniu własnej działalności, nie rezygnując przy tym z etatowej pewności. Lecz łączenie pracy na etacie z rozwijaniem własnego biznesu to wyzwanie. Dążenie do osiągnięcia równowagi między tymi dwoma sferami życia może być trudne, ale możliwe do osiągnięcia przy odpowiedniej strategii i podejściu. Jak zatem łączyć pracę na etacie z rozwojem własnego biznesu? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Gdy zaczynałam rozwijać własny biznes, co prawda nie byłam aktywna zawodowo, ale przebywałam na urlopie wychowawczym. Na dodatek byłam mamą samotnie wychowującą 3 dzieci, więc uznajmy, że wymagało to ode mnie takiego samego zaangażowania, co praca na etacie. Początki nie były łatwe, ale od zawsze wychodzę z założenia, że wszystko jest kwestią właściwej organizacji.
Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci połączyć rozwój swojego biznesu nie tylko z pracą na etacie, ale również z obowiązkami domowymi. A jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na swój biznes, albo już jakiś pomysł Ci w głowie kiełkuje, lecz nie wiesz od czego zacząć, koniecznie przeczytaj TEN ARTYKUŁ.
Zarządzanie czasem - podstawa sukcesu
Klucz do skutecznego łączenia pracy na etacie z biznesem tkwi w optymalnym zarządzaniu czasem. Planuj co tylko się da. Nie ograniczaj się jedynie do zadań domowych i zawodowych, ale również do posiłków, ubioru do pracy, no i oczywiście swoich działań zmierzających do rozwoju biznesu. Aby skutecznie zarządzać swoim czasem, zacznij od utworzenia szczegółowego planu dnia, tygodnia i miesiąca. Ta technika nie tylko pomoże Ci w zorganizowaniu obowiązków, ale również umożliwi wygospodarowanie czasu na rozwój własnego biznesu. Ja np. zawsze w czwartki planuję wszystkie posiłki na cały tydzień, a w piątek robię kompleksowe zakupy. Robię jedne duże zakupy na cały tydzień, aby później już nie marnować czasu na chodzenie po sklepach.
Praca nad biznesem - bądź strategiczna
Strategiczne podejście do rozwoju własnego biznesu to nie tylko klucz do jego rozwoju, ale również klucz do bardziej efektywnego działania. Łączy się to trochę z wcześniejszym punktem – planowaniem. Swoje długoterminowe cele podziel na mniejsze, a te mniejsze jeszcze na mniejsze. Potem zaplanuj działania jakie musisz podjąć aby zrealizować te cele. Wszystko skrzętnie zapisuj. Co Ci to da? Dzięki temu, za każdy razem gdy usiądziesz do pracy nad własną firmą, będziesz miała jasno określone czynności do wykonania. Nie będziesz tracić czasu na zastanawianie się co masz dzisiaj zrobić. Do zaplanowania poszczególnych zadań możesz użyć zwykłej kartki i długopisu lub dostępnych aplikacji takich jak np. Trello, czy Asana.
Delegowanie i wsparcie - klucz do równowagi
Nie bierz wszystkiego na swoje barki. Nie bój się prosić o pomoc. My kobiety bardzo często bierzemy na siebie nawet najdrobniejsze zadania domowe, które spokojnie mogłyby wykonać nasze dzieci, czy mąż. Wychodzimy z założenia, że same zrobimy to lepiej, szybciej. A potem wieczorem padamy na twarz i nie mamy siły kiwnąć nawet palcem. Naucz się zatem delegować zadania domowe innym członkom rodziny. Poproś męża, aby np. chociaż raz w tygodniu to on ugotował obiad, lub aby zabrał dzieci na plac zabaw, czy do figloraju. Ty dzięki temu zyskasz nieco czasu dla siebie i dla Twojego biznesu.
Delegowanie zadań nie tylko domowych
Jednak delegowanie zadań nie tyczy się tylko i wyłącznie kwestii domowych. W kwestiach biznesowych, gdy napotykasz trudności, również warto poprosić o pomoc specjalistę. Wiem, że bardzo często zaczynając swoje działania w biznesie nie mamy zbyt dużych funduszy i staramy się wszystko zrobić same, jak najmniejszym kosztem. Jednak zdarza się, że samodzielne rozwiązanie jakiegoś problemu nie dość, że zajmuje nam ogrom czasu, który mogłybyśmy wykorzystać na coś innego, to jeszcze często kończy się tym, że i tak musimy skorzystać z pomocy eksperta. To samo tyczy się ilości zadań. Jeżeli jest ona zbyt duża, zastanów się nad oddelegowaniem ich części np. wirtualnej asystentce. Inwestycja we wsparcie zewnętrzne, może znacząco przyspieszyć rozwój Twojego przedsięwzięcia, pozwalając skupić się na tym, w czym jesteś najlepsza.
Maksymalizuj wykorzystanie wolnych chwil
Każda chwila może przynieść korzyści dla Twojego biznesu. Słuchanie audiobooków lub podcastów w drodze do pracy, planowanie treści na media społecznościowe w komunikacji miejskiej, czy strategii firmy podczas oczekiwania w kolejce – wszystko to może przyczynić się do Twojego sukcesu.
Powiem szczerze, że mnie najlepsze pomysły przychodzą do głowy gdy chodzę 3km po córkę do przedszkola. Jeszcze jakiś czas temu nagminnie, gdy wracałam do domu, okazywało się, że już nie pamiętam co to było. Teraz zawsze mam pod ręką telefon, a w nim notatki głosowe i od razu zapisuję pomysły. Bardzo często wykorzystuję również ten czas do odsłuchiwania różnego rodzaju szkoleń, czy webinarów.
Cele i sukcesy - Twoje paliwo motywacyjne
Określenie realistycznych celów i świętowanie każdego sukcesu to esencja motywacji. Pamiętaj jednak o tym, aby Twoje cele były jednocześnie ambitne i realistyczne. Czyli aby ich osiągnięcie wymagało od Ciebie pewnego wysiłku, pracy, ale jednocześnie aby były osiągalne w Twojej sytuacji i przy Twoich możliwościach. Jeśli postawione przez Ciebie cele będą zbyt łatwe, błahe, to ich osiągnięcie ani nie sprawi Ci przyjemności ani też nie przybliży Cię zbytnio do Twojego celu głównego – własnego prosperującego biznesu. Jeżeli postawisz sobie cele zbyt trudne do osiągnięcia w wyznaczonym terminie, to ich niezrealizowanie może działać na Ciebie demotywująco. Będziesz się czuła zawiedziona, rozbita i zniechęcona do dalszego działania. Pamiętaj również, aby każdy swój sukces, każde osiągnięcie celu celebrować. Pamiętaj, każdy osiągnięty cel to krok bliżej do sukcesu w łączeniu pracy na etacie z biznesem.
Łączenie pracy na etacie z prowadzeniem własnej działalności wymaga dyscypliny, strategii i umiejętności zarządzania czasem. To podróż pełna wyzwań, ale również ogromnych możliwości. Kluczem jest jednak nie tylko planowanie i organizacja, ale również umiejętne korzystanie z dostępnych zasobów, delegowanie zadań, a przede wszystkim, adaptacja i elastyczność. Pamiętając o tych zasadach, możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Niech ten wpis będzie przewodnikiem, który pomoże Ci wytyczyć ścieżkę do realizacji własnych marzeń i ambicji.
Jeżeli masz